Business

Sedavé zaměstnání?

Posted On
Posted By


Kdo z vás, kteří sedí celý den na židli v kanceláři, nemá problém se páteří, nebolí ho někdy záda? Odpověděli jste, že vás rozhodně bolí? Neboje se, takto odpoví naprostá většina. Sedavé zaměstnání, to je pro páteř jako zhoubná nemoc. Po pár hodinách sezení se na židli začínáme kroutit a hledáme nějakou polohu, která by našim zádům alespoň trochu ulevila. Mnozí se musí jít projít nebo si dokonce zalézt někam do kouta v kuchyňce a trochu se protáhnout. Prvotní zásada pro zdravé sezení je výška stolu a židle a výška monitoru, na který se celý den koukáme. Měli byste se koukat na monitor přímo, tedy měl by být ve výšce očí, abyste nemuseli zvedat hlavu. Většinou míváme monitory nízko, takže vypodložit je knihou případně krabicí, by mělo pomoct.

bolavá záda

Další důležitou věcí je židle. Měla by být pohodlná, ale to neznamená, že by měla být příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Někdo propaguje sezení na klekačce nebo balónu, ale jak vám řekne nejeden ortopéd, i na balónu se budete kroutit a nakonec si najdete polohu, která vám páteř bude ničit. Ideální je střídat více možností sezení a pokud to lze, někdy při práci stát.

bolavá záda

Není velký problém pořídit si polohovací stůl. Pokud jste ale v práci odkázání na jednu židli, nezoufejte, můžete si pořídit zdravotní podložku na sezení. Budete na ni nepřímo nuceni k drobnému balancování a tím pádem budete posilovat páteřní svaly. Zdravotní podložka může být i vhodný dárek k Vánocům. Proti bolavým zádům při sedavém zaměstnání pomůže samozřejmě i cvičení. Protahovací cviky by měly být samozřejmostí a kdo tvrdí, že nemá 10 minut denně čas, tak lže. Deset minut denně se vždy najde a opravdu lehká cvičení mohou udělat velkou pomoc. No a jednou z věcí, které byste měli podnikat také pravidelně, to je profesionální masáž. Zkušený masér se zaměří na vaše problematická místa a může odhalit problém v počátcích.

Related Post