Business

Obezita na postupu i u nás

Posted On
Posted By

Mnoho lidí má pocit, že pro ně hubnutí není, že nejsou tlustí. Tito lidé jsou ale často hodně obézní, akorát si myslí, že váží stále poměrně málo.

Obezita na postupu i u nás

Když se řekne obezita, valná část českého obyvatelstva si vygeneruje představu o člověku, který má šest brad a má potíže vyjít schody do prvního patra, případně se vůbec nevleze do dveří, takže vlastně nikam nechodí. Ano, i takoví lidé mezi námi jsou, a kupodivu jich není málo, ale většinou jsou lidé trpící obezitou poměrně nenápadní. Ano, jde na nich vidět, že jim chutná, ovšem to je tak všechno. A to je trochu problematické, jelikož i oni sami si nakonec myslí, že být trochu při těle je normální. Jenže ono není. Obezita ničí zdraví a čím dříve se s ní skoncuje, tím lépe.

Jablka

Jak ale na to. Hlavní je nejprve identifikovat problém, tedy jestli je daný jedince opravdu obézní. Laik by si řekl – k tomu stačí váha. Ano, i tak je potřeba, ale také je důležité podívat se do občanky a na datum narození a také dostatečně velký metr na to, aby s ním bylo možné změřit výšku člověka. Kdo chce totiž hubnout, měl by v první řadě vědět, jak na tom doopravdy je. A k tomu slouží bmi výpočet, což je v podstatě šikovná rovnice, která v sobě zahrnuje nejen hmotnost, ale také výšku a věk.

Změna jídelníčku je nutná

Ať už vyjde velká nadváha či dokonce obezita, je vhodné v obou případech sáhnout k redukční dietě. Zní to sice trochu extrémně, ale v podstatě se jedná jen o obměnu jídelníčku. Někdy nemusí být ani příliš radikální, jindy je potřeba do toho jít opravdu po hlavě. Důležité je hlavně vysadit veškeré tučné výrobky a jídla. Zbavit se rozličných polotovarů by měl být krokem číslo jedna. Nahradit tučná masa lze třeba masem rybím, případně drůbeží. Vhodné je také jíst mnoho zeleniny a v jídelníčku by neměly chybět ani luštěniny. Ty jsou nutričně velice výživné, a navíc dokáží zasytit na opravdu dlouho.

Jahody

Výživový poradce

Je vhodné rovněž navštívit dietologa, případně výživového poradce. Každý organismus je trochu jiný a je dobré jedince, který se chce dát na hubnutí, důkladně vyšetřit a na základě výsledků pak napsat jídelníček.

Related Post