Auto moto

Údržba klimatizace vozu

Posted On
Posted By

>  Kontrola alespoň jednou ročně

Pokud klimatizace nepracuje správně, mohou nás na to upozornit různé typy zápachů při zapnutí, nebo účinek klimatizace, která nedokáže dostatečně vychladit automobil.  Kontrola klimatizace se doporučuje dělat alespoň jednou za rok.
kolísavá teplota

>  Pozor na typ chladící kapaliny

Jelikož se používají dva typy kapalin, musí se dávat pozor, kterou použijete. Nemohou se vzájemně míchat. V autorizovaných servisech předcházejí rizikům záměn testovacím strojem. Doplnění chladicí kapaliny vždy nechte na odborníky.

>  Čistota

I při novějších autech je důležité zkontrolovat funkčnost kompresoru a čistotu lamel chladiče klimatizace, t.j. kondenzátoru. Nefunkčnost klimatizace mohou zapříčinit nečistoty, prach nebo hmyz, které když se dostanou do chladiče, ucpou ho. Od různých usazenin listí a dalších nánosů potřeba vyčistit i tzv. vodní kanál klimatizace. V něm nahromaděná špína způsobuje při spuštění klimatizace v autě nepříjemný pach.

>  Sprej – krátkodobá pomoc

Ultrazvukovým čisticím přístrojem se dají nejlépe vyčistit plísně a bakterie v potrubí klimatizace. Můžeme použít i spreje a pěnové čističe, ale účinnost čisticích prostředků nemusí být dlouhodobá.

>  Práce pro odborníky

Správná údržba klimatizace je technicky velmi náročný proces a proto by ho měli provádět odborníci. V servisech mají k dispozici náhradní díly, nářadí na diagnostiku, ale také znalosti a pracovní postupy spojené s údržbou a opravou klimatizace.
oheň a voda

>  Optimální je 5 – 7 stupňů

Velmi důležité je správné použití klimatizace. Při vysokých teplotách není vhodné s chlazením přehánět. Příliš nízká teplota v autě nám může způsobit teplotní šok a můžeme nachladnout i ve vedrech. Klimatizaci je doporučené snížit na rozdíl maximálně 5 – 7 stupňů Celsia od venkovní teploty. Rozdíl je příjemně citelná a cesta autem je mnohem příjemnější.

Related Post