Muži

Pravidla bezpečnosti na horách

Posted On
Posted By

Zimní měsíce přinášejí aktivně zaměřeným jedincům další možnosti sportovního vyžití. Mezi pravděpodobně nejrozšířenější sporty patří sjezdové lyžování. Abychom si vychutnali jízdu po zasněžené sjezdovce, je potřeba také dodržovat jistá bezpečnostní pravidla. Pokud se jimi budeme řídit, snížíme tím riziko vzniku úrazu na minimum. Jak tedy zní desatero bezpečného lyžování?
lyžařská škola
1.      OHLEDUPLNOST
Mějte oči na stopkách. I ten nejzkušenější lyžař musí dbát na své okolí. Na sjezdovce se můžeme často setkat s lidmi, kteří brázdí svahy se sluchátky na uších, což neblaze ovlivňuje schopnost vnímat okolní lyžaře. Riziko srážky se tak enormně zvyšuje.
2.      PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST
Nepřeceňujte svoje schopnosti. Nikdy předem nevíte, kde na svahu narazíte například na zledovatělou plochu, skrytou bouli a tak podobně. Zastavit či změnit směr během zlomku vteřiny dokážete pouze v přiměřené rychlosti.
horská služba

3.      SPRÁVNÁ STOPA
Zapomeňte na to, že máte jako zdatnější lyžař vždy přednost! Pokud se blížíte k někomu pod vámi, musíte stopu zvolit tak, abyste jej neohrozili.
4.      PŘEDJÍŽDĚNÍ
Pokud se rozhodnete udělat si z ostatních lyžařů slalomové tyčky, objíždějte je vždy s dostatečným odstupem. Za případnou srážku je zodpovědný ten, který je na svahu výše!
5.      ROZJEZD
Vždy se pečlivě rozhlédněte, než vyjedete na sjezdovku – jak na jejím začátku, tak po zastavení!
6.      ZASTAVENÍ
Pokud potřebujete odpočinek nebo na někoho počkat, vždy zastavujte na přehledném místě na okraji sjezdovky! Zastavit se dá i pádem. V tomto případě se v rámci možností co nejrychleji zvedněte, sesbírejte lyže a hole a pokračujte ke kraji!
7.      VÝSTUP „PO SVÝCH“
Mnozí dobrodruzi se z různých důvodů vydávají na vrcholky hor po svých. Pakliže se pro výstup rozhodnete, vždy se držte na okraji sjezdovky. Totéž platí pro sestup!
8.      ZNAČENÍ
Stejně jako řidič na silnici, má lyžař povinnost respektovat značení na sjezdovce! Význam jednotlivých značek bývá popsán u nástupu na lanovku.
sedačková lanovka
9.      ÚRAZ
Jestliže dojde k úrazu, máte povinnost poskytnout první pomoc. Předtím ale zabezpečte místo nehody! Zapíchněte lyže tak, aby vytvořili nad postiženým kříž, ideálně skluznicí tak, aby byla viditelná pro lyžaře nahoře! Nezapomeňte si zjistit číslo na horskou službu!
10.  IDENTIFIKACE
I na horách máte povinnost se prokázat. Mějte tak u sebe doklady (občanský průkaz, pas atd.) Pokud se nachomýtnete k nehodě, budete se muset identifikovat – a to jak v případě přímé účasti, tak jako svědek!

Related Post