Internet

Je dobré pouštět děti na internet?

Posted On
Posted By

Že úplně malému dítěti tablet do ruky zkrátka nepatří, to je jasná věc. Ale co odrostlejší děti? Jak postupovat u nich? V zásadě máme několik možností. Buď mu nechat naprosto volný přístup, nebo našeho mladíka/slečnu korigovat a hlídat, nebo internet zkrátka dětem nedovolit. Všechny možnosti samozřejmě mají své pro i proti.


 dívka studující u počítače


Pokud svému potomku necháte volný přístup k internetu, pak si můžete být jisti, že si poměrně rychle osvojí většinu základních dovedností, tedy jak vyhledávat to, co chce, jak s výsledky pracovat, i které stránky pro něj mají nejzajímavější obsah. Na druhou stranu je tu fakt, že je vystaveno poměrně velkému nebezpečí. Děti jsou naivní a důvěřivé, bude tedy pro něj snadné naletět podvodníkovi, což může mít opravdu hrozivé následky. Proto, pokud chcete praktikovat tento způsob, je dobré si s potomkem sednout a řádně ho o všech nebezpečích poučit. Ani to však nemusí fungovat, neboť děti jsou přirozeně zvědavé a chtějí vše vyzkoušet.


 


Druhou možností je tedy kontrolovaný přístup. Zde se jedná o využití dětských zámků například na Youtube a dalších webových stránkách, stejně jako hlídání, na které internetové stránky náš potomek chodí. Sice se nenaučí tak dobře poznávat nebezpečí, ale přeci jen určité základní dovednosti a znalosti, jak to na internetu chodí, získá. Jedná se tedy o zlatou střední cestu.


 děti sedící u počítače


Poslední variantou je absolutní zákaz být na síti, případně i na počítači. Ano, naše dítě sice ochráníme před nástrahami, které na něj na nejrůznějších webech číhají, stejně jako před závislostí na počítačových hrách. Na druhou stranu mu budou chybět základní dovednosti. Ale to je jen část problému.  Další částí je, že nebude mít nejen zkušenosti se orientovat, až přeci jen přístup na síť získá, ale především nebude pořádně vědět, jak informace filtrovat a jak poznat případná nebezpečí.


 


Je také fakt, že děti, kterým byl přístup k chytrým technologiím odepřen, jsou později mnohem náchylnější k vytvoření závislosti. Nemají totiž kontrolu a je to pro ně něco nového a neznámého, co nabízí mnoho možností.


 


Nejlepší je tedy nechat dítko počítač v rozumné míře využívat, ale pravidelně kontrolovat, co tam dělá, s kým si povídá a které weby navštěvuje. Je to nejlepší cesta, jak dnes připravit dítě pro život v dnešním technologií protkaném světě.

Related Post