Nepřehlťme naše děti

Posted On
Posted By

Snažíte se zaplnit svým dětem odpoledne po skončení školy? Říkáte si, že čím více různorodých aktivit a koníčků budou mít, tím je to pro ně do budoucna lepší. Vaše dítko tak navštěvuje hodiny baletu, lekce anglického jazyka, do toho pravidelně chodít na výlety s turistickým oddílem, kreslí výtvarná dílka v místní umělecké školičce. Uvažujete, že byste ho ještě zapsali do počítačového kroužku, protože gramotnost v oblasti IT je dnes vysoce ceněna.

Zamýšleli jste se ale nad tím, zda si skrze své děti neplníte především své sny, své touhy, kterým jste se nevěnovali? Chce vaše dítě skutečně navštěvovat všechny ty kroužky, baví ho to? Koníčky by tu měly být od toho, že nás naplňují, ne že nás začnou stresovat, nechce se nám tam docházet.

Znáte to, někdy je méně více. Doporučujeme si zjistit, zda dítko samo chce navštěvovat všechny vámi placené aktivity. Zodpovězte si následující otázky:
Mluví vaše ratolest o tom, co dělali ten den za aktivity?
Nemůže se dočkat dalšího týdne, až zase bude moci do zájmového kroužku jít?
Samo přijde s tím, že by chtělo i příští rok chodit do pokračování?
Trénuje dobrovolně v případě talentových kroužků (hra na hudební nástroj, sportovní zaměření nebo jazykový kroužek)?

Pokeu vaše dítě o kroužku nemluví, nebo dokonce začíná být nervózní s blížícím se dnem aktivity, nebo dokonce si samo vymýšlí, že se dnes necítí dobře, měli byste zpozornět. Výsledkem nucení dítěte do aktivity by mohlo vést ke znechucení dané aktivity, v horších případech až ke stresovým situacím, které mohou vyvolat i depresi.

Samozřejmě je vhodné dítě zapojovat do aktivit, zejména ty menší, které si samy ještě nevyberou. Nenechávejte je doma před televizí a s počítačem nebo tabletem. Je potřeba budovat i sociální schopnosti od mala, ale pamatujte vždy na to, že nic se nemá přehánět a lámat přes koleno.