Peníze

Insolvence? Žádný problém

Posted On
Posted By

 V době televize, internetu a chytrých telefonů se velice daří tzv. šmejdům. Už ale zdaleka nejde jen o prodejce předražených hrnců, kteří cílí na důchodce. Začínají převládat podvodné finanční společnosti, které půjčují „zadarmo“. Ale zadarmo ani kuře nehrabe. Jenomže v té reklamě byl známý herec a ten by přece nepropagoval něco, co by bylo podvodné… Za peníze ovšem ano.
ruličky ze stovek
 Když si potřebujte půjčit peníze, tak jdete většinou do banky. Tam si prověří vaše příjmy, a jestli máte majetek, abyste byli schopni splácet. Banky totiž chtějí peníze, které půjčili, vrátit, samozřejmě s úroky. Společnostem šmejdů se ale líbí, když nemůžete platit. Protože pak si mohou účtovat neskutečné penále a v důsledku tak můžete platit třeba dvojnásobek půjčené částky. Takové společnosti tak půjčují lidem s insolvencemi, nesplácenými dluhy a ano, i těm důchodcům.
 Bude to znít ošklivě a někomu se to asi nebude líbit, ale z velké části si takto půjčují lidé, kteří mají poněkud menší finanční gramotnost. Vidí jen rychlé peníze a zapomínají na to, že je budou muset vrátit. A přesně na ty jsou kampaně společností šmejdů zaměřeni. Na lidi, kteří si nečtou malé písmo a nepočítají RPSN (procentuální podíl z dlužné částky, který musí dlužník splatit za jeden roku), ani kolik jim každý měsíc zbyde. Není to ale jen vina těch lidí. 
Našetřené peníze
Řekněte sami: Kdo Vám vysvětlil svět financí? Kdo Vám řekl, jak platit složenky, nebo co to vůbec to RPSN je? Já se to dozvěděla až po maturitě s první složenkou za odpad. A to je právě ono – málokdo to svým dětem, nebo třeba žákům vysvětlí. Lidé to pak zjišťují většinou na internetu – a tam je hodně názorů, málo faktů a dost šmejdů. Zadala jsem do vyhledávače „co je to rpsn“. Přesně jak jsem to napsala. Jako první mi vyjela kalkulačka k RPSN. Další dva odkazy ovšem byly na dluhopisy a úvěry. A kam půjdete, když je nadpisem „Půjčka bez úroků“?
 Nemůžu nikomu zakázat, aby si půjčoval. Ale přesto chci apelovat, aby se lidé alespoň s někým poradili, než se zadluží.

Related Post